Інгулецький район. Криворізька загальноосвітня санаторна школа-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів

Рекомендації щодо оцінювання учнів

КЗО «Криворізька санаторна школа №5»ДОР»

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо завершення навчального року та проведення підсумкового

 оцінювання учнів у 2019/2020 навчальному році

1.Вчителям забезпечити виконання навчальних планів і програм за ІІ семестр і 2019/2020 навчальний рік.

 

2.Провести попередній моніторинг організації дистанційного навчання в закладі освіти, охоплення освітнім процесом учнів закладу, виконання навчальних програм, можливостей проведення всіх передбачених нормативними документами видів контрольних робіт.

 

3. Здійснити підсумкове оцінювання у 2019/2020 навчальному році з урахуванням результатів очного навчання у І семестрі, січні-березні 2020 року та результатів дистанційного навчання в період карантинних обмежень.

 

4. Обов’язковому оцінюванню підлягають навчальні досягнення учнів з предметів інваріантної та варіативної складових робочого навчального плану закладу. Не підлягають обов’язковому оцінюванню навчальні досягнення учнів з факультативних, групових та індивідуальних занять.

5. З фізичної культури оцінку за ІІ семестр виставити за результатами підсумкової оцінки, яка була виставлена до 12 березня. За період карантину після записаних уроків зробити запис «склав».

 

6. Чинним законодавством  контрольних робіт, інших випробувань. При оцінюванні учнів керуватися принципами автономії та академічної свободи вчителя. Зважаючи на нестандартні умови закінчення навчального року, всі суперечливі питання вирішувати на користь учня.

 

7.Оцінювання учнів здійснювати в межах чинного законодавства, освітніх програм закладів освіти, навчальних програм, методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, календарно-тематичного планування педагогічних працівників.

8. Забезпечити заповнення класних журналів, виставлення семестрових і річних оцінок до класних журналів у період не пізніше 6 робочих днів після завершення ІІ семестру. Передбачити  термін між семестровим і річним оцінюванням до 3 днів для корегуванням семестрової оцінки.

 

9. При заповненні класних журналів користуватися чинними інструкціями, затвердженими наказами МОН; записи на предметних сторінках робити відповідно до календарно-тематичного планування та розкладу уроків. Рід датами виставити поточні оцінки. У графі «Зміст уроку» може бути вказано «дистанційно». Форми роботи: дистанційні онлайн-консультації, відеоуроки, скайп-конференції, тестування тощо. У графі «Домашнє завдання», окрім параграфів підручника, необхідно вказувати й інші види роботи (дати відповіді на запитання, переглянути навчальне відео, переглянути відео за посиланням, виконати тести на платформі…, опрацювати (створити) опорний конспект або план, хронологічну задачу чи порівняльну таблицю, підготувати відео або фотозвіт  тощо).

10. Прийняти до 01.07.2020 педагогічною радою рішення про переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу.

11. Перевести до наступного класу учнів, які з різних причин не були охоплені дистанційним навчанням у період карантину, та розробити для кожного з них індивідуальні навчальні плани щодо засвоєння пропущеного навчального матеріалу (індивідуальний навчальний план затверджується директором до початку наступного навчального року).

12. Організувати роботу з такими дітьми за індивідуальним навчальним планом до 01.07.2020 у разі відкриття шкіл у червні 2020 року та фізичної присутності дитини в місті, підтвердження можливості перебування учня в дитячому колективі, а також згоди батьків. Таким чином, оцінити навчальні досягнення учнів за поточний навчальний рік до кінця 2019/2020 навчального року. У разі неможливості повернення учня до закладу освіти в період до 01.07.2020, забезпечити освоєння ним пропущеного навчального матеріалу за індивідуальним навчальним планом у 2020/2021 навчальному році.

 

13. Організувати на початку 2020/2021 навчального року в 2-11-х класах проведення вхідного оцінювання учнів з метою діагностування рівня навчальних досягнень учнів за попередній рік та планування подальшої роботи із систематизації, узагальнення та закріплення навчального матеріалу, що вивчався учнями дистанційно.

              Передбачити під час календарно-тематичного планування на 2020/2021 навчальний рік суттєве збільшення навчального часу на узагальнення та закріплення навчального матеріалу за попередній рік.

      14. Річне оцінювання випускників 4-х та 9-х класів, звільнених від ДПА (наказ МОН від 30 березня 2020 року №463), також здійснити на підставі результатів І семестру, очного навчання упродовж січня-березня та результатів дистанційного навчання. У графі ДПА зробити запис «звільнений».

      15. Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти завершити до 15 червня 2020 року.

      16. Для випускників 11-х класів організувати додаткові консультації з предметів, обраних ними для проходження ДПА у формі ЗНО. В умовах карантинних обмежень розробити розклад дистанційних групових і індивідуальних консультацій, які можна проводити в  синхронному та асинхронному режимах.  Після послаблення або завершення карантинних обмежень такі консультації можуть проводитися очно з дотриманням чіткого регламенту санітарно-епідеміологічної безпеки, за наявності підтвердження задовільного стану здоров’я учня та створення відповідних умов для навчання (засоби індивідуального захисту, малими групами, забезпечення дистанції тощо).

Рекомендації для вчителів 1-2 класів

         Оцінювання навчальних досягнень учнів перших та других класів провести відповідно до наказів МОН від 20 серпня 2018 року № 924 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів першого класу у Новій українській школі» та від 27 серпня 2019 року № 1154 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів другого класу».

Під час здійснення формувального оцінювання в умовах впровадження  технологій дистанційного навчання рекомендуємо вчителям 1-2 класів оцінювати не тільки навчальні результати, а й активність учня/учениці, його/її зацікавленість, мотивації та фіксувати в зошиті спостережень учителя,  зосереджуючи  увагу  на позитивній динаміці досягнень учнів. Ці нотатки дозволять учителю аргументовано робити записи у свідоцтві досягнень, уникнути непорозумінь з батьками. Рекомендуємо також врахувати результати спостереження батьків за освітньою діяльністю дітей під  час  карантину, запропонувавши їм заповнити свідоцтво досягнень своєї дитини та обмінятися з учителем, так як  тільки батьки можуть оцінити рівень самостійності дітей під час виконання перевірних робіт.

         Рекомендації для вчителів 3-4 класів

         Учні 4-х класів звільнені від державної підсумкової атестації.  Рекомендуємо у графі «Зміст уроку» записати форму проведення ДПА (Підсумкова контрольна робота. Державна підсумкова атестація), а під датою у колонці  класного журналу зробити запис «зв.» (звільнений/звільнена) та   продублювати його у таблиці зведеного обліку навчальних досягнень учнів.

         У 3-4 класах підсумкове оцінювання за семестр здійснюється на основі результатів тематичного оцінювання з урахуванням динаміки рівня навчальних досягнень учня/учениці, а не шляхом обчислення середнього  арифметичного тематичних балів.

         Навчальні екскурсії, що передбачені навчальними програмами з певних предметів, можуть бути віртуальними.

            Педагогічні ради закладів освіти можуть прийняти рішення про оцінювання окремих предметів за ІІ семестр «склав/не склав» і поставити річні оцінки за підсумками оцінювання учнів у І семестрі.

 

         Рекомендації для вчителів української мови і літератури, російської мови, літератури, зарубіжної літератури, вчителів початкових класів (врахувати при оцінюванні відповідних видів робіт)

              Програми з української мови, російської мови, української літератури, зарубіжної літератури, літератури передбачають написання  робочих та контрольних творів. Перевірка цих видів робіт може бути проведена вчителем за допомогою будь-яких із вищезгаданих технічних засобів навчання, що забезпечують зв’язок  учителя та учнів у синхронному й (чи) асинхронному режимах.

          Оцінку за читання напам’ять поетичних або прозових творів  із літератури виставляти в колонку без дати з надписом  «Напам’ять». Перевірка текстів напам’ять  може бути здійснена вчителем безпосередньо через Skype, Viber,  WhatsApp, ZOOM або будь-який месенджер, що забезпечує відеозв´язок  у синхронному режимі. Можливим є також варіант відеозапису  виразного читання учнем твору (уривка з твору) напам’ять і надсилання його вчителю.

              Контроль таких видів мовленнєвої діяльності, як усний переказ, усний твір, діалог, читання вголос, аудіювання, може бути здійснено через відеоінструменти Skype, Zoom або в чатах на платформах дистанційного навчання (наприклад, Moodle), у закритих групах Facebook тощо, що забезпечує відеозв´язок  у синхронному режимі, перевірені  опосередкованим способом через відео або аудіофайли, надіслані учнями вчителю тощо.

         Важливими формами контролю з української та російської мов є написання контрольного переказу та диктанту.  Для виконання цих робіт можна використовувати платформи GoogleClassroom, Naurok, Moodle тощо; організовувати виконання письмових робіт (у тому числі написання диктантів) через Zoom, Skype тощо; писати диктанти, перекази з використанням відео та аудіозаписів від учителя. Учням, які не мають технічної можливості виконувати завдання в таких формах, можна індивідуально запропонувати альтернативні завдання: наприклад, ускладнене списування тексту з необхідністю вставити пропущені букви, написати слова разом, окремо чи через дефіс, поставити розділові знаки тощо.

         Рекомендації для вчителів іноземної мови

Навчальними програмами з іноземних мов передбачено проведення семестрового контролю учнів із чотирьох  видів мовленнєвої діяльності: говоріння (усне мовлення), аудіювання (сприйняття промови на слух), письмо (творче завдання та володіння граматичним матеріалом), читання (розуміння прочитаного та виконання завдань за змістом тексту).

Завдання для проведення семестрового контролю складаються на основі програми, охоплюють найбільш актуальні розділи й теми вивченого матеріалу, розробляються викладачем з урахуванням рівня навченості, що дозволяє реалізувати диференційований підхід до навчання.

Зважаючи на вищевикладене, рекомендуємо виставити оцінку за підсумковий семестровий контроль усного мовлення, враховуючи попередньо отримані оцінки за цей вид роботи до початку карантину та рівень усного мовлення кожного окремого учня.

Беручи до уваги також і те, що під час планування та проведення дистанційних уроків учителями використовуються аудіо, відеоматеріали й завдання, що направлені на перевірку, засвоєння отриманих під час використання даних файлів знань і умінь, рекомендуємо виставити оцінку за контроль аудіювання, враховуючи поточні (тематичні) та поурочні оцінки кожного окремого учня.

Контроль навичок і умінь читання та письма рекомендуємо провести, використовуючи тестові завдання на будь-якій з існуючих онлайн-платформ.

Разом з тим, звертаємо увагу, що контроль усіх видів мовленнєвої діяльності  не є контрольною роботою і може бути комплексним та проводитись у формі тестування.

Рекомендації для вчителів історії, правознавства та громадянської освіти

    При тематичному оцінюванні враховувати виконання учнями практичних робіт, які є обов’язковими для кожного розділу програми предметів суспільствознавчого циклу.

Практичні роботи можуть проводитися в різних формах: укладання хронологічних та порівняльних таблиць, історичних портретів діячів, аналіз документів та підготовка резюме, складання планів до тексту, написання есе, створення мініпроєкту чи презентації, творчих завдань тощо.

Робота щодо виконання практичної частини програми має бути відображена на предметній сторінці журналу.

 

         Рекомендації для вчителів географії

         Підсумкову оцінку за ІІ семестр виставляти з урахуванням результатів поточного та тематичного оцінювання, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку.

         Опрацювання навчального матеріалу з предмета провести з використанням технологій дистанційного навчання під час карантину, враховуючи проведення всіх запланованих видів робіт (практичних робіт, досліджень, екскурсій).

         Заплановані екскурсії провести віртуально.

         З урахуванням принципу здоров'язбереження, запобігаючи емоційному, ментальному та фізичному перевантаженню учнів, заплановані дослідження з географії запропонувати учням виконати за бажанням.

 

         Рекомендації для вчителів біології   

         Підсумкову оцінку за ІІ семестр виставляти з урахуванням результатів поточного та тематичного оцінювання, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку.

         Тематичні оцінки виставляти з урахуванням поточних оцінок за різні види навчальних робіт, у тому числі лабораторних (практичних) робіт.

         Для виконання лабораторних (практичних) робіт можна використовувати контент, розміщений на освітньому порталі міста Кривого Рогу, інших платформах, де представлено лабораторні (практичні ) роботи з біології.

         З метою запобігання перевантаженню учнів не проводити тематичну контрольну роботу з біології в кінці семестру (передбачено 1 раз на семестр).

 

         Рекомендації для вчителів хімії

         При семестровому оцінюванні  з хімії враховувати поточні оцінки за різні види навчальних робіт, у тому числі лабораторні (практичні) роботи.

         Забезпечити оцінювання щонайменше однієї з лабораторних (практичних) робіт, передбачених програмою у змісті певної теми.

         Практичні роботи можна здійснювати, використовуючи 3D-моделювання або віртуальне експериментування. Практично всі демонстраційні та лабораторні досліди, передбачені навчальною програмою з хімії, розміщені на YouTube ресурсі у вигляді коротких відеофрагментів із голосовим супроводом. Хід такого експерименту, спостереження, відповідні рівняння реакцій повинні бути занотовані в робочому зошиті. Можна запропонувати робити записи у документах Word або Google Forms.

 

         Рекомендації для вчителів фізики

          При підсумковому оцінюванні з фізики мають бути враховані оцінки за лабораторні роботи та фізичний практикум.

         Для виконання лабораторних робіт та фізичного практикуму можна використовувати контент, розміщений на освітньому порталі міста Кривого Рогу, україномовний ресурс Міжпредметного лабораторного комплексу Національного центру «Мала академія наук України» «МАНЛаб» http://manlab.inhost.com.ua, який містить значну кількість методичних розробок, відеозаписів експериментів, лекцій та пропозицій для співпраці в плані безкоштовної допомоги щодо здійснення учнівських досліджень, власних розробок.

            Рекомендації для вчителів інформатики

         При семестровому оцінюванні з інформатики мають бути враховані всі поточні оцінки, у тому числі й оцінки за практичні роботи у тих класах, де це передбачено програмою.

         Оцінювання практичних робіт здійснювати за фактично виконані роботи. Якщо учень не має можливості встановити відповідне середовище програмування, графічний редактор тощо, то оцінювання провести за допомогою тестування, опитування, аналізу учнем зразку практичної роботи тощо. 

 

         Рекомендації для вчителів математики

         Підсумкову оцінку за ІІ семестр виставляти з урахуванням результатів поточного та тематичного оцінювання  під час дистанційного навчання та до його початку. При річному оцінюванні перевагу надавати оцінюванню за І семестр.

         Для підготовки завдань та проведення оцінювання використовувати доступні онлайн- платформи, форми і методи дистанційного навчання, які можуть забезпечити роботу в синхронному та (або) асинхронному режимах для більшості учнів.

         Рекомендуємо диференціювати завдання, забезпечувати індивідуальний підхід як в організації освітнього процесу, так і при оцінюванні робіт. Враховувати технічні можливості кожного учня.

 

Рекомендації для вчителів предметів художньо-естетичного циклу

Річне оцінювання предметів музичного та образотворчого мистецтва в 1-2 класах НУШ - формувальне.

        У 3-4 класах предмети музичне, образотворче мистецтво та інтегрований курс «Мистецтво» оцінюється вербально. Записи в журналі мають вигляд: ІІ семестр – «Зараховано», річна – «Зараховано».

 

     У 5-7 класах предмети художньо-естетичного циклу (музичне мистецтво, образотворче мистецтво, інтегрований курс «Мистецтво») оцінюються згідно з поточним та тематичним оцінюванням до початку карантину, а також самостійними роботами, виконаними учнями в умовах дистанційного навчання. Види самостійних робіт учнів з образотворчого мистецтва - фото малюнків, аплікацій, робіт в об’ємі, інсталяцій тощо. Роботи з музичного мистецтва можуть бути представлені через онлайн-спілкування, аудіо чи відеозаписами, фотозвітами тощо.

 

         У 8-11 класах предмет «Мистецтво» оцінюється згідно з поточним та тематичним оцінюванням до початку карантину, а також самостійними роботами, виконаними учнями в умовах дистанційного навчання. Види самостійних робіт обираються вчителями та можуть бути у формі тестів, презентацій, малюнків, творчих звітів тощо.

 

         Рекомендації для вчителів фізичної культури

         Для забезпечення рівних умов оцінювання навчальних досягнень учнів з фізичної культури під час дистанційного навчання рекомендуємо здійснювати його у 2-х варіантах.

Варіант 1. Учні, у яких домашні технічні можливості дозволяють здійснювати зворотній зв’язок з учителем (Google, Viber тощо), оцінюються за такими видами діяльності:

1) ведення контроль-таблиці результатів виконаних фізичних вправ, яку надсилають учителю;

2) надсилання щотижневої інформації про дозування ЧСС (частоти серцевих скорочень) учнями 8-11 класів;

3) виконання онлайн-тестів за модулями (усі вікові та медичні групи) або описового виконання фізичної вправи (теоретичні знання);

4) надсилання фото, відеозвітів, скріншотів або флешмобів із завданнями за темою «Я люблю рухатися».

            Здачу нормативів державного тестування для учнів від 10 років здійснити за рахунок технологій дистанційного навчання, але тільки підйом тулуба в сід, згинання та розгинання рук в упорі лежачи; гнучкість – старша школа, основна медична група.

Варіант 2. Учнів, яким технічні можливості або інші поважні причини не дозволяють здійснювати зворотній зв’язок з учителем, оцінюються за такими видами діяльності:

1) опис техніки виконання фізичної вправи, написання рефератів, літературних творів, виготовлення макетів, малюнків, аплікацій, кросвордів тощо (творче завдання з урахуванням попереднього надісланого учням графіку);

2) самостійна розробка завдання;

3) засвоєння теоретичних знань та їх подальша перевірка доступними засобами дистанційного навчання.

         На час дистанційного навчання оцінка за виконання нормативу не є домінуючою; тематичне оцінювання за запланованими модулями не здійснюється.

         Невиконання нормативів з причин, незалежних від учня, не є підставою для зниження оцінок під час семестрового або річного оцінювання.

         Рекомендації для вчителів предмета «Захист Вітчизни»

 

Оцінювання навчальних досягнень учнів з предмета «Захист Вітчизни» рекомендуємо здійснити у два варіанти:

Варіант 1. Для учнів 10-х класів поточне та тематичне оцінювання здійснюється в умовах дистанційного навчання за рахунок індивідуальних завдань учителя, тестових вправ (завдань) та використання зворотного зв’язку з учнями.

Варіант 2. Для учнів 11-х класів:

- при оцінюванні в ІІ семестрі враховувати оцінки першої тематичної або двох тематичних, виставлених у залежності від планування до початку карантину, та оцінок, отриманих учням під час дистанційного навчання. При семестровому оцінюванні перевагу надавати тематичному оцінюванню, здійсненому до періоду дистанційного навчання;

- оцінювання успішності учнів у навчально-польових зборах (НПЗ) здійснити за розробленими та проведеними комплексними тестами, з урахуванням всіх розділів (тем) НПЗ;

- змінити кількість годин НПЗ при вивченні розділів (тактична підготовка – 13 год.; вогнева – 2 год.; домедична – 5 год.);

- у розділі «Вогнева підготовка» залишити виключно вивчення теоретичних положень чинної навчальної програми (удосконалення знань з будови автомата, основних заходів безпеки при проведенні стрільб у тирі та на військовому стрільбищі, влучність стрільби, вибір цілі, прицілу та точки прицілювання).

Рекомендуємо педагогічним радам закладів освіти самостійно визначитися з проведенням НПЗ.

         У випадку, якщо НПЗ були проведені згідно з календарним планом до переходу на дистанційне навчання, тестування не проводиться, а записується відповідно до інструкції з ведення класного журналу.

         Рекомендації для вчителів трудового навчання

         Оцінювання навчальних досягнень учнів з трудового навчання здійснювати у двох аспектах: оцінювання рівня оволодіння теоретичними знаннями та якості практичних умінь і навичок, тобто здатності учнів до застосування вивченого матеріалу під час виконання практичних робіт.

         Враховуючи специфіку предмета, оцінювання навчальних досягнень учнів
з трудового навчання під час дистанційного навчання рекомендуємо здійснити так:

1) виконання онлайн-тестів за модулями;

2) виготовлення технологічних карт для виконання проєкту або завдання;

3) економічне обґрунтування виготовлення виробів; 

4) практичне виконання завдань (приготування сніданку, прибирання домашніх приміщень, виготовлення виробу з домашнього підручного матеріалу тощо) оцінювати в режимі онлайн або на дистанційних платформах, де є відповідна функція або інструментарій. Учні передають роботи на перевірку у вигляді фото або відеозвіту процесу виготовлення виробу.

Необхідно надавати учням технологічні карти для виконання завдання з виготовлення виробів та відеодемонстрацій процесу виконання завдання на каналі youtube, інших онлайн платформах, каналах.

Рекомендації для вчителів предмету «Основи здоров’я»

Оцінювання навчальних досягнень під час дистанційного навчання з предмета «Основи здоров’я» для забезпечення рівних умов для кожного учня рекомендуємо проводити у два варіанти:

Варіант 1. Учні, у яких технічні можливості дозволяють виконувати відповідні завдання, та які можуть здійснювати зворотній зв’язок з учителем (Google … або Viber) тощо, оцінюються за такими видами діяльності:

- виконання завдань за допомогою Інтернет ресурсів, а саме: створення презентацій, малюнків, крос-тестів, карт пам’яті, онлайн-тестів, листівок-закликів, відеороликів, написання тематичних віршів, міні-творів, оповідань тощо;

- участь в онлайн-опитуванні «До» і «Після», що надасть можливість виявити реальні зміни в знаннях учнів та їх ставленні до особистого здоров’я.

Варіант 2. Учні, які не мають необхідних технічних можливостей для виконання вищезазначених завдань, оцінюються за такими видами діяльності:

- самостійна розробка завдання;

- засвоєння теоретичних знань, з наступною перевіркою рівня їх засвоєння за допомогою доступних онлайн- ресурсів.